دستگاه e-STUDIO3508LP – e-STUDIO4508LP – e-STUDIO5008LP

دستگاه e-STUDIO3508LP ، e-STUDIO4508LP ، e-STUDIO5008LP

دستگاه e-STUDIO3508LP  ،  e-STUDIO4508LP، e-STUDIO5008LP را برای اولین بار در ایران از ما بخواهید .

در این مقاله به معرفی دستگاه e-STUDIO5008LP بعنوان اولین دستگاه کپی دنیا با قابلیت پاک کردن کاغذ چاپ شده و چاپ مجدد روی آن میپردازیم. البته چند سال پیش توشیبا با تولید دستگاه e-STUDIO306LP و پس از آنهم با تولید e-STUDIO307LP توانسته بود اولین دستگاه با قابلیت استفاده مجدد از کاغذ مصرف شده را عرضه کند ولی دستگاههای 306LP برای پاک (محو) کردن تونر از روی کاغذ به یک دستگاه دیگر بنام e-Stuidio RD30 نیاز داشت و همچنین دستگاه e-STUDIO307LP‌ نیز در کنار خود به دستگاه e-STUDIO RD301 بعنوان یک مکمل نیاز داشت یعنی دستگاه 306LP‌ و 307LP‌ با بهره گیری از یک تونر خاص با رنگ آبی روی کاغذ معمولی عمل چاپ را انجام میدادند و وقتی نیاز بود که کاغذ استفاده شده مجددا به کاغذ سفید تبدیل شود می بایست کاغذهای مستعمل در دستگاه پاکن يعنی RD30 یا RD301 قرار میگرفت این دستگاه ابتدا برگه ها را اسکن میکرد و پس از بایگانی و ذخیره. تونرهای روی کاغذها را با استفاده از حرارت (محو) بیرنگ میکرد یعنی این دو دستگاه همواره می بایست در کنار هم میبودند تا کارایی و عملکرد می داشتن ولی توشیبا در طراحی دستگاه نسل جدید خود توانسته دو دستگاه 306LP و RD30 را در هم ادغام کند و محصولی هیبریدی تولید کند یعنی شما کاغذهای مستعمل را داخل کاست دستگاه قرار میدهید و دستگاه ابتدا چاپ (تونر) روی کاغذ را محو میکند و سپس روی آن مجددا چاپ میکند! نکته دومی که دستگاه نسل جدید را از دستگاههای 306LP و 307LP کاملا متمایز میکند و برتری میبخشد این است که همانگونه که قبلا توضیح داده شد. دستگاههای 306LP‌ و 307LP از تونری خاص با رنگی آبی استفاده میکردند و عملا فقط میتوانستند بصورت خاص روی کاغذها چاپ بزنند ولی در دستگاه نسل جدید از دو کاتریج استفاده شده است یکی با تونر خاص آبی رنگ باقابلیت پاک شدن و دیگری با تونر مشکی معمولی غیرقابل پاک شدن بنابراین کاربر هنگام کپی و پرینت میتواند به سلیقه خود انتخاب نماید که چاپ روی کاغذ با تونر آبی و قابل پاک شدن باشد و یا اینکه با تونر مشکی و مانند دیگر دستگاهها عمل چاپ صورت پذیرد. ( e-STUDIO5008LP )

e-STUDIO3508LP-e-STUDIO4508LP-e-STUDIO5008LP

دستگاههای خانواده LP پسوند نام خود را از کلمه لاتین LOOP‌ به معنی حلقه (همان سه فلش سبز بهم پیوسته نماد بازیافت) گرفته اند و در طراحی ظاهری آنها از رنگ سبز به نشانه حمایت به محیط زیست و کاهش مصرف کاغذ استفاده شده است. دستگاههای سری جدید خانواده LP‌ در سه سرعت 35 و 45 و 50 عرضه شده اند.

دلیل استفاده از رنگ آبی برای تونرهای پاک شونده موضوع امنیتی بوده یعنی توشیبا می بایست بصورت واضح و مشخص به مصرف کننده نشان میداد که نوشته های چاپ شده روی این کاغذ قابل پاک شدن است چرا که اگر چنین نمیشد ممکن بود کاغذی که با تونر پاک شونده چاپ شده است مهر یا امضا شود و سپس توسط افرادی سودجو و فرصت طلب متن آن حذف شود و فقط مهر و امضا روی یک برگه سفید باقی بماند که میتوانست مشکل ساز شود.

این دستگاه از نسل e-Bridge NEXT می‌باشد و از آنجايیکه این دستگاه همانند دستگاههای رنگی توشیبا دارای مکانیزم بلت ترنسفر و بلت فیوزر می باشد می‌توان طراحی و مکانیزم آنرا برگرفته از دستگاه رنگی سری جدید توشیبا یعنی e-Studio2505AC دانست. ( e-STUDIO5008LP )

نویسنده مقاله: داود مردانی